Logo-500px-white-nobg

Jak vybrat paměťovou kartu

Můj zápisník na blogu, tentokrát na téma jak vybrat paměťovou kartu a jak se vyznat v jejich označení.

Téma, které mi zabralo několik hodin, pochopit co vlastně potřebuji a vyznat se v označení nebo typech karet je nakonec stejně důležité jako výběr techniky.

Pokud chcete použitelný záznam 4K videa nebo kvalitní RAW fotku, případně sekvenci – je třeba kvalitní a rychlá karta.

Rád bych popsal karty, které používám já – Micro SD (GoPro, Osmo Pocket a drony) a „klasické“ SD (fotoaparát).

Označení co naleznete na většině karet

Jak vybrat kartu?

Výrobce

Zvolte osvědčeného výrobce. Rozdíl mezi „levnou“ a klasickou kartou může být pár stovek ale opravdu se to oplatí. Není nic horšího než po hodinách natáčení či focení zjistit že karta je poškozená a data nepoužitelná.

Doporučuji výrobce Lexar a SanDisk.

Kapacita

Ověřte si v manuálu přístroje jaká je Vaše maximální podporovaná kapacity karty. Poté zvolte dle rozpočtu a preferencí. V dnešní době bych nekupoval karty pod 32GB. Ceny jsou nízko a objem dat se zvyšuje.

Myslete na to, že karta se může pokazit nebo ji můžete ztratit. Proto doporučuji raději 2x 32GB než 1x 64GB – redundance i když o něco vyšší cena.

Rychlost čtení

Rychlost čtení z karty znamená jak rychle jste schopni fotky a videa přesunout do počítače. Tedy jak rychle počítač „přečte“ Vaši kartu 🙂

Rychlost zápisu

Rychlost zápisu znamená jak rychle fotoaparát, kamera nebo dron zapíší na paměťovou kartu. Pokud fotíte do JPEG stačí nižší rychlost . U RAWu a Full HD/4K videa zvolte vyšší. Detailní popis níže. 

U videa je rovněž důležitá rychlost toku videa – najdete v manuálu nebo stačí zadat na google: „Typ zařízení video write speed“ (např. DJI Mavic Pro write speed) – značení „Video speed class“.

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru