Logo-500px-white-nobg

Jak létat s drony – základy

Rád bych zaznamenal své poznatky jak postupovat v případě, že si koupáte dron a začnete to s létáním myslet trochu vážně a to zejména v našich končinách.

Nějaký čas mi zabralo to vše zjistil a tento článek je způsob, jak to dát vše dohromady a mít to přístupné na jednom místě – taková základní příručka – Jak létat s dronem 🙂

Jedná se především o základní pojmy vhodné pro začínající piloty komerčních dronů. FVP je zcela jiná kategorie a tu zde nepokrývám.

Co potřebuji k tomu abych mohl létat?

1. Určete do které kategorie spadá Váš dron a do které Vy jako pilot

Dodatečné informace lze čerpat na webu: https://www.letejtezodpovedne.cz/legislativa/jak_letame_nyni

2. Je potřeba pilotní průkaz.

Většina Vás bude spadat do kategorie A1 & A3.

K získání je potřeba absolvovat se on-line test, kde nesmíte mít více jak 10 chyb. Test můžete opakovat kolikrát chcete.

Prostudovat si můžete přímo zákon. Já doporučuji spíše FAQ přímo od ÚCL.

TIP: Soubor s otázkami a případné rady můžete nalézt ve FB skupině – DJI Drony a nejen to.

3. Registrace dronu.

Nyní je potřeba zaregistrovat svůj dron na Úřadu pro civilní letectví. Po registraci obdržíte speciální označení, které je třeba umístit na dron. Jedná se o stejné stránky, kde jste skládali test.

TIP: Tisk nálepek a průkazů: https://www.spzkynadrony.cz/

Chápu, že to pro někoho může být ilustrující a na první pohled složité ale drony jsou dnes na perfektní úrovni a pokud si chceme udržet nějakou volnost a mít možnost si bez problémů zalétat, měli bychom jít ostatním příkladem (veřejnosti, ostatním pilotům a dokonce i „opravdovým“ pilotům malých letadel – aby věděli, že už nejsou ve vzduchu sami.) Během testu jsem se dozvěděl i pár zajímavostí. Je dobré vědět co a kde si můžete dovolit během zakázky aniž by jste byli na přítěž. A jako bonus, pokud znáte zákon a víte kdy jste v právu, máte nespornou výhodou během možných konfliktů.

Létání s dronem v zahraničí

Každá země má své regulace a hodí se znát, jak to v dané zemi chodí co se týče dronů. Vhodnou stránkou je například https://drone-traveller.com/drone-regulations-worldwide/ kde naleznete výjimky a pravidla pro danou zemi kam míříte.

Evropské země si jsou hodně podobné díky regulaci z EU, ostatní státy se adaptují velmi podobně. Exotické či konfliktní země je vždy třeba dohledat, aby jste si ušetřili pokuty či vezení.

Co se letadla týče, pokud aerolinka nemá uvedeno jinak tak platí následující: 

baterky mimo dron

baterky nesmí do zavazadlového prostoru

dron může být v zavazadlovém i příručním

Pravidla létání ve zkratce: 

Kde nelétat?

Národní parky (CHKO), zastavěné oblasti, silnice a jiná infrastruktura, vodní zdroje, v okolí objektů pro obranu státu, nad lidmi a v těsné blízkosti památek.

Vím, že budete chtít zachytit krásu našich parků a víte přece do děláte. Zamyslete si nad tím i z toho úhlu proč jsou lety zakázané. Jedním z příkladů je například LiPo baterka a ta je „živá“, takže je tu šance, že když spadnete poškodíte to KAM spadnete (což je mimochodem jedno ze základní pravidel – zóna dopadu) Plus, LiPo při určité teplotě lehce vzplanou. Proto nejjednodušší, než vzlétnete, věnujte minutku ohlédnutí se co je kolem 🙂

Jak létat?

Létejte dle zákona do 120m, vyhnete se tak možné srážce s letadlem (Ano, stává se to a ano stalo se to i mě. Kdy letadlo letělo ve výšce 150m). Také mějte dron vždy na vizuální dohled.

Můj názor? Když pominu zážitek z té výšky.. Když se zamyslíte, fotíte či natáčíte mravence nebo „něco“ co má jít ve výsledku vidět a divák nemusí hádat, co že to tam vlastně je..

TIP: Nevybíjejte baterky pod 20% a zapněte si inteligentní údržbu. Jo a pořiďte si podložku na vzlety a nebo se naučte létat z ruky. Takové tipy na ušetření starostí v budoucnu 🙂

Nevíte si rady?

Zde jsou nějaké externí studijní materiály navíc.

Pomoci Vám může aplikace: https://www.dronald.cz , která Vám určí kategorie a potřebné kroky pro Váš bezpečený let.

Jako další Vám může posloužit tato info grafika.

Přehled kategorií lze nastudovat zde: článek o otevřené kategorii.

Víte jak plánovat let?

Pro plánování letu mohu doporučit tyto dvě interaktivní mapy, které Vám ulehčí starosti při plánovaném vzletu.

https://letejtezodpovedne.cz/aplikace/letejte_zodpovedne

https://www.letejtezodpovedne.cz/aplikace/dronview

Pokud máte tu možnost, prohlédněte si okolí kde plánujete létat, stačí Google Mapy – budete vidět co Váš čeká, můžete si naplánovat místo vzletu a celou trasu. Ušetříte čas a baterky na místě a případně problémy, když zjistíte co to hned vedle stojí a že to můžete lehce obletět 🙂

Přeji spoustu povedených startů a stejný počet přistání 🙂

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru