Drony a samotné fotografování pomocí těchto úžasných strojů mě přivedlo ke tvorbě videí a fotografií obecně. Proto bych chtěl věnovat pár řádků veteránům, kteří semnou létali.

Začátky

Již to bude pět let co se věnuji dronům. Vše začalo videem na YouTube, zjištěním že na eBay lze pořídit dron velmi levně a prvotní nadšení se proměnilo v čin. V té době jsem žil ještě v UK a velký počet parků mi poskytl útočiště (čti letiště). 🙂

Syma X5

Prvním dronem byla spíše hračka, dron Syma X5, živý náhled mě naprosto nadchnul. Kamera měla sice 2mpx ale něco šlo vidět 😀 Fotky pořízené Symou se bohužel nedochovaly.

Netrvalo dlouho a začal jsem zkoumat, jak pořídit použitelné záběry. Ceny dronů se tehdy ještě pohybovaly docela vysoko. Proto mou další volbou byl Phantom 1 a GoPro kamera.

DJI Phantom 1

Naprosto úžasný stroj, GPS, poměrně dlouhá doba letu a spolehlivost. Většinu času jsem „prostě“ létal a užíval si splněný sen. Prodej byl pro mě těžký ale bylo třeba jít dál. Tehdy se ale zrodila věrnost značce DJI.

Kombinace GoPro kamery bez live náhledu nebylo to pravé ořechové. Na video ještě OK, létat „stylově“ nad korunami stromů, polem ne polem.. 😀 No ale fotky bylo jedno velké zklamání. Nebo jsem spíše nevěděl jak správně na to, prostě ta kompozice při focení „naslepo“ tam chyběla a buď to nebylo ostré nebo nakonec tak ostříhané, že se mi to stejně nelíbilo.

DJI Phantom 2 Vision+

Skvělý stroj, konečně live náhled z kamery přímo do mobilu, oproti předchozí verzi vlastní DJI baterie, které držely i 15min. Nebýt toho, že odešel vnitřní vysílač právě k live náhledu, měl bych jej o něco déle. Naštěstí se mi jej povedlo prodat na náhradní díly a našetřit si na vyhlíženého DJI Spark.

Kamera byla za tu cenu už použitelná a díky náhledu jsem viděl co fotím. Ale pořád to nebylo ono.. Vidíte ten horizont? 😀 Možnost Photoshop narovnávání mi došlo až o pár cvaknutí později…

Mavic – custom build

V době kdy se Phantom 2 Vision+ prodával na náhradní díly a já šetřil na další DJI dron. Jsem se rozhodl zkusit postavit svůj vlastní. S pájkou jsem se skamarádil během pár dnů a asi měsíc dával dohromady potřebné díly, tak abych mohl vzlétnout. Let trval přesně 15 vteřin pak se vznítila řídící jednotka a dron si lehl na trávu. Tady cesta pro mě asi nepovede 😀

DJI Spark

Perfektní dron, úžasné fotky i videa a ta skladnost! Vše se vešlo do malé příruční tašky. Vydržel 10-12min ve vzduchu a já s nim létal déle než rok. Byl semnou snad na každém výletu, včetně služební cesty do Itálie. Nejvíce si ale zalétal v Beskydech.

Na tak malý stroj uměl Spark udělat skvělé fotky. Díky tomuto dronu jsem se začal zajímat i o následnou úpravu fotek. Jediné mínus bylo, že fotky dělal do JPG formátu. Já začal toužit o fotkách do RAWu.

DJI Mavic Pro

Perfektní, prostě perfektní stroj. Dlouhá doba letu, skvělá kamera, možnost fotit do RAWu a 4K video. S tímto strojem trávím většinu volného času a užívám si každý vzlet. Jak tréninkový tak účelový. Natáčel svou první svatbu, kdy nezklamal.

Konečně fotky, které jsem si představoval. Velký milník na mé cestě a tvorbě. Technologie se však vyvíjí a přichází nové a nové stroje. Během roku 2022 bych chtěl přesedlat na DJI Mavic Mini 2 nebo Mavic Pro 2. Uvidíme 🙂