Logo-500px-white-nobg

Já a drony

Drony a samotné fotografování pomocí těchto úžasných strojů mě přivedlo ke tvorbě videí a fotografií. Zaujal mě jiný a neokoukaný pohled na všední věci. Přeci jen stromy byli z ptačí perspektivy mnohem hezší, ten park byl najednou větší a zajímavější a ti lidi tak prťaví 😀

Každopádně, rád bych věnoval pár řádků veteránům, kteří semnou létali.

Začátky

V době psaní toho článku to bude pět let co se věnuji dronům. Vše začalo nevinným videem na YouTube, které můj mozek doplnilo o novinku, že drony nejsou jen vojenská terminologie ale že se stávají dostupnějšími a že pomocí nich mohu vidět svět z ptačí perspektivy. To bylo něco po čem jsem toužil od dětství. Přirozeně následovalo zjištění, že na eBay lze pořídit dron velmi levně a prvotní nadšení se proměnilo v čin. V té době jsem žil ještě v Liverpoolu v Anglii a místní velký počet parků mi poskytl útočiště (čti letiště).

Měl jsem bráchu jako parťáka a začali jsme si užívat park jiným způsobem 🙂

Syma X5

Prvním dronem byla spíše hračka, jednalo se o dron Syma X5. Nebyla to však obyčejná hračka se kterou děláte kruhy v parku až do vyšťavení baterie, Syma měla živý náhled a ten mě naprosto nadchnul. Stále si pamatuji první vzlet v parku, kdy jsem stoupal, stoupal a nejednou se ocitl nad stromy. Viděl jsem jezírko, cestu, budovy centra a dokonce i Tesco! Kamera měla sice 2Mpx ale něco šlo vidět 😀 A to stačilo aby si mě drony získali a probudili ve mě vášeň. Fotky pořízené Symou se bohužel nedochovaly, mohly jsme to tady spolu rozpixlovat 😀

Netrvalo dlouho a začal jsem zkoumat, jak zachytit trochu použitelné záběry. Ceny dronů se tehdy ještě pohybovaly docela vysoko a já měl ještě hlouběji do kapsy. Proto mou další volbou byl Phantom 1 a imitace GoPro kamery s kterou jsem plánoval velké věci.

DJI Phantom 1

Naprosto úžasný stroj, který se už dal považovat za DRON. Vidíte tu vysílačku? To bylo pořádné ovládání. Dron létal na klasické LiPo baterie, takže cena byla velmi dobrá. Vrtule byly odolné a dokonce jsem se naučil i startovat z ruky. Kromě toho měl dron GPS, díky tomu se dokázal udržet na místě. Skvělá byla také poměrně dlouhá doba letu a spolehlivost.

Většinu času jsem jen prostě létal a užíval si splněný sen. Prohánět se na poli, trénoval obraty a snažil se mít stroj pod kontrolou.

Prodej byl pro mě hodně těžký, protože dron krom řídí jednotky a ESC motorů byl velmi jednoduchý na údržbu u případné opravy. Chyběla však kvalitní kamera, bylo mi líto nezaznamenat nabízenou perspektivu. Bylo ale třeba jít dál a prodat vše co jsem měl a získat peníze na další „postup“.

Tehdy se však zrodila věrnost značce DJI a já pokukoval po nástupci.

Kombinace imitace GoPro kamery bez live náhledu nebylo to pravé ořechové. Na video ještě OK, létat „stylově“ nad korunami stromů, polem ne polem.. 😀 No ale fotky bylo jedno velké zklamání. Nebo jsem spíše nevěděl jak správně na to, prostě ta kompozice při focení „naslepo“ tam prostě chyběla a buď to nebylo ostré nebo nakonec tak ostříhané, že se mi to stejně nelíbilo.

Bylo to jak vyslat fotopast do vzduchu…

DJI Phantom 2 Vision+

Tak tohle byla (r)evoluce – kombinace všeho co jsem měl na Phantomu 1 rád + na tu dobu skvělá kamera.

Byl to skvělý stroj, konečně live náhled z kamery přímo do mobilu, oproti předchozí verzi vlastní DJI baterie, které poskytly dobu letu i 15min a dokázaly držet optimální nabití. Nebýt toho, že odešel vnitřní vysílač právě k live náhledu, měl bych jej o něco déle. Pak se z něj prostě stal „Phantom 1“ a já měl zpátky svůj problém s nefocením a nenatáčením.

Naštěstí se mi jej povedlo rozprodat na náhradní díly, dokonce za vyšší cenu než byla pořizovací. Díky tomu se mi povedlo něco našetřit a já začal být o něco blíže k dronu, který mě zaujal jako další. DJI Spark.

(Tehdy byl ještě ve hře DJI Phantom 3 ale unavovalo mě tahat tak velkou krabici, na pole to bylo fajn ale na výlet se pěkně pronesl.)

Kamera byla za tu cenu už použitelná a díky náhledu jsem viděl co fotím. Ale pořád to nebylo ono.. Vidíte ten horizont? Přidejte k tomu kombinaci toho že jsem jej neuměl narovnat v post procesu a máte důvod mé flustrace. I tak jsem ale dokázal vyprodukovat fotky na které jsem byl hrdý. Moc lidí to nezajímalo a já se s nimi ani nechlubil ale měly čestné místo v mém albu.

Mavic – custom build

V době kdy se Phantom 2 Vision+ prodával na náhradní díly a já šetřil na další DJI dron. Jsem se rozhodl zkusit postavit svůj vlastní. Na internetu to vypadalo jednoduše, díly z Číny nestály tak moc a já se tehdy trochu nudil když jsem chodil po pohovorech a hledal si novou práci.

S pájkou, kterou jsem dostal jako dárek jsem se skamarádil během pár dnů a asi měsíc dával dohromady potřebné díly, tak abych mohl vzlétnout. Zmínil bych že jsem si nekoupil klasický FPV rám ale povedlo se mi sehnat maketu DJI Mavic Pro s funkčními motory. Představte si to, mohl jsem mít něco jako Mavica 😀 Naivka …

Každopádně se mi povedlo nastudovat zapojení, protáhnout kabely, vše zapojit a nějak dát dohromady. Byl jsem na sebe pyšný. No a pak jsem hrdě vyšel na zahradu, zapojil baterii, spustil vysílačku a nastartoval motory.

Let trval přesně 5 vteřin pak se vznítila řídící jednotka a dron si lehl na trávu. Tady cesta pro mě asi nepovede 😀 Tolik času, peněz a výsledek 0. Nechtělo se mi utrácet další peníze a proto jsem vše dal do krabice a smířil se s tím, že další dron bude až si najdu práci a našetřím. Nebyla to špatná motivace.

DJI Spark

Tohle byla pecka, povedlo se mi finančně postavit na nohy tak abych mohl našetřit i na dron. Na bazaru se mi za dobrou cenu povedl sehnat DJI Spark a dokonce ve vytoužené „Lava Red“ barvě, WOW!

Tohle byl pro mě perfektní dron co uměl udělat úžasné fotky i videa a ta skladnost! Vše se vešlo do malé příruční tašky. Bral jsem ho všude kde jsem mohl. Vydržel 10 – 12 minut ve vzduchu a já s nim létal déle než rok. Byl semnou snad na každém výletu, včetně služební cesty do Itálie. Nejvíce si ale zalétal v okolí Beskyd.

Na tak malý stroj uměl Spark udělat skvělé fotky. Díky tomuto dronu jsem se začal zajímat i o následnou úpravu fotek. Jediné mínus bylo, že fotky dělal do JPG formátu. Já začal toužit o fotkách do RAWu. Zatoužil jsem tvořit o úroveň výše.

DJI Mavic Pro

Perfektní, prostě perfektní stroj. Tohle už je slušná úroveň. Dlouhá doba letu, skvělá kamera, možnost fotit do RAWu a 4K video. S tímto strojem trávím většinu volného času a užívám si každý vzlet. Jak tréninkový tak účelový.

Tento stroj mi pomohl rozvinout svou tvorbu o něco výše, tehdy to byla má jediná „profi“ kamera a já začal rozumět kompozici, světlu, ISO citlivosti a dokonce i ND filtrům. Dokázal jsem zachytit vše po čem jsem zatoužil.

Dokonce mi pomohl získat mou první zakázku a to natáčení svatby. Kdy jsem měl poskytnout pouze záběry dronem. Nakonec jsem však natáčel i pomocí Lumixe, který jsem dostal od rodičů darem.

Konečně fotky, které jsem si představoval. Velký milník na mé cestě a tvorbě. Dokázal jsem malovat scenérie tak jak jsem si je já představoval. Takhle fotka si získala velký obdiv a díky tomu jsem začal být aktivní na Instagramu. Dokonce jsem byl osloven k využití této fotky pro cestovatelskou aplikaci, portál – Úžasná Místa.

Technologie se však vyvíjí a přichází nové a nové stroje. Během roku 2022 bych chtěl přesedlat na DJI Mavic Mini 2 nebo Mavic Pro 2. Uvidíme 🙂

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru