Logo-500px-white-nobg

Dva roky s Lumixem – Lumix G90 Recenze

Proč právě Lumix?

Tak a je tu má první recenze, článek o mém prvním foťáku, který mě dostal k focení a natáčení a umožnil mi tvořit.

Když jsem vybíral který foťák by byl pro mě ideální jako aspirujícího filmaře a občasného fotografa, zjistil jsem, že hledám tzv. hybrid. Foťák schopný zachytit kvalitní fotografii a po přepnutí schopen natáčet video s dobrou stabilizací a kvalitou obrazu.

Proč zrovna on? Dostal mě svým tělem a perfektně zpracovaným menu. A co teprve ty tři kolečka, kde si můžu měnit všechny tři hodnoty expozice jedním otočením? Tak to je bomba! A to menu, to menu je tak skvěle poskládané. A tolik funčních tlačítek! Z 24fps/4K při 50 framech na 60fps/FullHD při 120 framech pomocí jednoho tlačítka! To je pecka.

A teď opravdu, proč jsem jej vybral? Zvolil jsem si jej pro 4K video ve 24(30)FPS, kvalitní vodě a prachu odolné tělo a hluboký grip, Micro 4/3 senzor s nabídkou kvalitních a zároveň dostupných objektivů a v kombinaci s kladnými recenzemi jeho předchůdce G80 jsem si byl jistý správným krokem.

Další prvky které přispěly k rozhodnutí a po dvou letech i k mé spokojenosti jsou následující:

  • Kvalitní stabilizace obrazu
  • Dotyková obrazovka
  • Úžasně přehledné menu
  • Utěsnění proti vodě a prachu
  • Vstup na mikrofon a výstup na sluchátka
  • Hybridní AF/MF
  • Nastavitelné funkční tlačítka

JAK JE NA TOM VIDEO?

Pří správném nastavení mi G90 nabídne skvělé video přímo z kamery, lehká korekce, špetka color gradingu a je hotovo.

Jako menší bonus, lze využít profil „V-LOG“, který je dostupný již od výroby, jedná se o 8bit záznam a poskytne Vám více prostoru pro color grading. Já osobně používám upravený „natural“ profil, který mi přinese vyvážený obraz přímo z kamery. Detailní popis jako bonus k článku najdete níže.

Auto Focus je docela oříšek, nejlépe mi zatím funguje ostření na jeden bod a nyní testuji detekci tváře. Avšak to nejlepší a co mám zároveň na Panasonicu rád je jejich hybridní manuální ostření. V praxi to vypadá tak, že místo ručního ostření použijete dotekovou obrazovku a řeknete kam chcete zaostřit, pak stačí držet stejnou vzdálenost a je to. Doporučuji co nejmenší oblast ostření, ať nemusí foťák zbytečná hádat.

Ostrost je pro mě nejideálnější od hloubky ostrosti 2.2 – 3.5. Při používání objektivů od Sigmy, které začínají na 1.4 je někdy problém zaostřit celý obličej. Na detaily či „dreamy look“ to ale nevadí, vyhovuje mi bokeh efekt a jak jsou ostré oči, jsem spokojen.

JAK FOTÍ LUMIX?

Většina tvrdí že Micro 4/3 senzor není na fotky, že je potřeba „pořádného“ senzoru. No na focení svatby bych Lumixe nevzal ale na produktové a portrétní focení je perfektní. Dokonce se mi povedlo pár skvělých fotografií dotáhnout na plátno.

Při focení oceňuji hybridní AF, ovladatelnost kamery a lehkost těla samotného. To vše je ideální kombinaci na cesty. Ruce vás nebudou bolet ani po celodenním nošení a cvakání. Perfektní je možnost volit mezi mechanickou a elektronickou závěrkou, označeno jako „Silent Mode“.

Další skvělé nastavení je „live kompozice“ která se hodí při pořizování fotografií noční oblohy, díky tomu vidíte jak bude dlouhá expozice vypadat.

MFT A OBJEKTIVY

Jak jsem zmínil, díky Micro 4/3 senzoru jsou objektivy dostupnější. Sám Lumix vyrábí dost kvalitní skla a také Sigma se přidala. Právě objektivy od Sigmy s pevným ohniskem jsem si nejvíce oblíbil. Jednak díky světelnosti 1.4, kvalitnímu zpracování, rychlosti ostření a dle mého lepší ostrosti než u mého kit objektivu 12-60mm.

V mém listu přání je už také telephoto objektiv, který si drží střízlivou cenovou hladinku a to 30.000Kč, jedná se o Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f/2.8 Power OIS II, který si při změně ohniska drží světelnost 2.8, což je pro můj styl ideální.

Jako další na řadě je výměna objektivu 12-60mm od Lumixu za stejné ohnisko ale od Leicy, která nabízí lepší charakteristiku, vyšší světelnost a konstantní ostření při zoomu. Perfektní na cestování a nabízející univerzální rozsah.

TIP: Můžete použít i Canon objektivy pro FullFrame, stačí přikoupit SpeedBooster a jedete 😊 To se ale oplatí podle mě pro GH5 a vyšší.

S ČÍM SE S G90 NADŘETE

Jako první to je již zmiňované ostření, kdy na AF musíte dávat opravdu pozor. Doporučuji hybridní ostření, držet stejnou vzdálenost a praxi.

Za druhé to je natáčení v noci. G90 není v této disciplíně moc dobrá a pokud ji nepomůžete objektivem s lepší světelností, případně si scénu dostatečně nenasvítíte, budete muset pumpovat ISO pěkně vysoko. 

Jako další je absence druhého slotu pro SD karty, který v této kategorii nemůžete očekávat, a proto si dokupte zásobu karet a při akci je vyměňujte jak budete moct, abyste předešli možné korupci karty.

ZDE JA MENŠÍ BONUS

Mé osobní nastavení pro natáčení, aplikovatelné na podobné modely jako je například G7 a G80 je následující. Natáčím po Evropě, tedy PAL.

Picture Profile:
NastaveníHodnota
Photo StyleNatural
Contrast-2
Sharpening-5
Noise Reduction0
Saturation-2

Frame Rate:
Frame RateShutter Speed*Popis
24FPS1/50Mluvené slovo, realtime
30FPS1/60Pohyb, lehké slow motion (80% speed) – super pro dron
50FPS1/100Plánuji slow motion (40% speed)
100FPS+1/200+Real Slow Motion

*U natáčení lidí či pohybu si držím dvojnásobek rychlosti závěrky. U záběrů mimo lidi někdy poruším, nikdy však nesmíte být níž, než je Váš frame rate (například u 50fps nesmíte mít 1/25). Důvodem je to, že se vám bude sekat obraz 😊

 Ostatní nastavení kamery:
Nastavení kameryHodnota
Exposure ModeM
Continuous AFOFF (pokud nevěříte AF)
Highlight Shadows (Custom)Highlight: -1, Shadows: +1
i.DynamicOFF
iResolutionOFF
Diffraction CompensationOFF
Luminance Level0-255
White BalanceMANUAL (pro video)

Audio nastavení:
Nastavení kameryHodnota
Wind Noise Cancellation – uvnitřOFF
Wind Noise Cancellation – venkuStandard
Wind Noise Cancellation – venku a vítrHigh
Interní nebo mikrofon bez možnosti nastaveníMic Level Adj. -12dB + Mic Level Limiter: ON
Externí mikrofon s nastavením:‘Mic Level Adj.: 0dB + Mic Level Limiter: OFF

Pomocné nástroje:
Nastavení kameryHodnota
PeakingON
HistogramON
ZebrasON
GridON
Central MarkON

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru