Logo-500px-white-nobg

Jak zálohovat fotky a video

Kdy začít brát zálohu vážně?

Již v začátcích tvoření se mi začaly kupit fotky i videa a já začal přemýšlet jak zálohovat fotky a video jinak než tím, že si budu SD karty dávat do obálky a kopírovat mezi disky a pak složitě hledat. Začal jsem přemýšlet jak to udělat abych neměl soubory na jednom místě a ušetřil si čas.

Pravděpodobně otevření očí díky mé IT „profesi“ co dělám v kombinaci s péčí o pořízené záběry, které ne vždy jdou znova zachytit tak jako napoprvé. To byly ty důvody které vedly k vytvoření mého systému zálohování navrženému tak aby mi ulehčoval práci a ubíral starosti. Jedná se o velmi jednoduchý a relativně levný systém zálohování.

Rád bych jej sdílel a případně inspiroval i ostatní tvůrce.

Jde zálohovat v akci? Omezte rizika

Před focením či natáčením mám vždy připraveno několik paměťových karet. Mým hlavním nástrojem byl nějaký čas Lumix G90, tudíž jeden slot na kartu, žádná záložní karta přímo ve fotoaparátu. To mě vede k prvním dvou „tipům“.

I. Nakupujte SD karty od ověřených výrobců jako jsou SanDisk, Lexar případně Samsung. Neměli by jste šetřit na něčem co bude nosičem pro kolikrát neopakovatelné záběry.

II. Během volné chvíle měním SD karty ve fotoaparátu, tak aby byl celodenní záznam rozprostřený mezi co nejvíce karet a ve volné chvíli kopíruji do MacBooku kdy záznam nechávám na SD jako zálohu.

Možné zdokonalení?

Mějte foťák se dvěma sloty na SD kartu, kdy se záznam ukládá na obě dvě karty současně.

Pokud natáčíte pouze video, zvažte možnost záznamu na SSD, ty se kazí o něco méně.

Na cesty je skvělý externí disk s možností kopírovat přímo z SD – například My Passport Wireless SSD

Záloha po akci

Po návratu z akce mám data na SD kartách + pokud situace dovolila na SSD v MacBooku.

Co nejdříve přesouvám data na externí úložiště (NAS), které má dva disky co se mezi sebou kopírují a zajistí Vám to, že máte svá data v bezpečí.

Čím více disků, tím větší RAID a bezpečí žeo 🙂

Po čas projektu pracuji s daty na interním SSD, mám zálohu RAW souborů na NAS a tím pádem kartu prázdnou a připravenou na další akci.

Levnější varianta: Dva externí disky pouze pro Vaše záznamy + ruční kopírování mezi nimi. Dá se sehnat i dokovací stanice za pár stovek – například. Druhou možností jsou dva interní disky v PC a zrcadlení.

Bonus: Finální projekt ukládám na NAS + na cloudové úložiště od Apple – iCloud, které je šifrované a věřím mu. Pro větší projekty používám Mega.co.nz – taktéž šifrované a cenově dostupné.

I zákazník může přijít o projekt, proto nabízím 1 rok uložení zdarma.

Údržba

Pokud se mi karta nebo SSD disk nezdají a rád bych je otestoval postupuji následovně.

SD karty se kontrolují jednoduše a to pomocí těchto metod:

WIN – Windows kontrola disku

MAC – Terminal a použiji následující:

A teď je čas úložiště trochu potrápit, následuje „stress test“ přes Black Magic Disk Speed Test což je program, který již nejspíš máte pokud upravuje videa přes DaVinci Resolve. Tento program postupně zapisuje soubory na disku/kartu a testuje rychlost čtení a zápisu.

Závěrem

Pro někoho je tohle všechno možná zbytečné – cenově i časově. Ale nevěřím Vám, že se Vám libí představa říct klientovi: „Promiňte, přišel jsem o data. Můžeme to nafotit/natočit znova?“. Pokud ano, máte nervy ze železa 😀

Pro mě spíše platí anglické rčení: „Better safe than sorry“.

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru