Logo-500px-white-nobg

Optimalizace Zálohování Dat: Inspirace a Bezpečnost

KDY ZAČÍT BRÁT ZÁLOHU VÁŽNĚ

Již v začátcích tvoření se mi začaly kupit fotky i videa a já začal přemýšlet jak zajistit bezpečí pro tyto záznamy jinak než tím, že si budu SD karty dávat do obálky a kopírovat mezi disky a pak složitě hledat projekty a hromadit karty co se bojím smazat, protože co kdybych přišel o data na disku než odevzdám projekt. Proto jsem začal přemýšlet jak to udělat abych neměl soubory na jednom místě pro případ poruchy a ušetřil si zároveň čas při práci na projektech.

Pravděpodobně za to mohou mé zkušenosti z IT sféry v kombinaci s péčí o pořízené záběry (někdy až paranoidní), zejména pokud se jedná o svatební video nebo výpravné focení. Tohle byly důvody které vedly k vytvoření mého systému zálohování navrženému tak aby mi ulehčoval práci a ubíral starosti. Jedná se o velmi jednoduchý a relativně levný systém zálohování.

Rád bych jej sdílel a případně inspiroval i ostatní tvůrce, které o tomto třeba vůbec neuvažují.

JDE ZÁLOHOVAT V AKCI? OMEZTE RIZIKA

Před focením či natáčením mám vždy připraveno několik paměťových karet. Mým hlavním nástrojem byl nějaký čas Lumix G90, tudíž jeden slot na kartu, žádná záložní karta přímo ve fotoaparátu. To mě vede k prvním dvou tipům.

I. Nakupujte SD karty od ověřených výrobců jako jsou SanDisk, Lexar případně Samsung. Neměli by jste šetřit na něčem co bude nosičem pro kolikrát neopakovatelné záběry.

II. Během volné chvíle měním SD karty ve fotoaparátu, tak aby byl celodenní záznam rozprostřený mezi co nejvíce karet a ve volné chvíli kopíruji do MacBooku kdy záznam nechávám na SD jako zálohu.

BUĎTE LÍNÍ A UŠETŘETE SI PRÁCI

Mějte foťák se dvěma sloty na SD kartu, kdy se záznam ukládá na obě dvě karty současně. Tzv. RAID 1.

Pokud natáčíte pouze video, zvažte možnost záznamu na SSD, ty se kazí o něco méně a dají se rychle měnit.

Na cesty je skvělý externí disk s možností kopírovat přímo z SD – například My Passport Wireless SSD

ZÁLOHA PO AKCI – MĚJTE DOMA POŘÁDEK

Po návratu z akce mám data na SD kartách + pokud situace dovolila na SSD v MacBooku nebo externím disku. Co nejdříve přesouvám data na externí úložiště (NAS), které má dva disky co se mezi sebou kopírují a zajistí Vám to, že máte svá data v bezpečí v případě selhání jednoho z disků. Technicky se jedná o již zmiňovaný RAID. Jedná se poměrně o levné (okolo 5000Kč bez disků) a spolehlivé řešení používáné tvůrci i businessy.

Po čas projektu pracuji s daty na interním SSD, mám zálohu RAW souborů na NAS a tím pádem kartu prázdnou a připravenou na další akci. Nemusím se bát o svá data, jelikož mám zálohu zálohy 🙂

EXISTUJE LEVNĚJŠÍ VARIANTA?

Workaround 1: Dva externí/interní disky pouze pro vaše vaše záznamy a používat ruční kopírování nebo aplikaci na zrcadlení. Jeden 1TB SSD disk stojí okolo 1000Kč.

Workaround 2: Sehnat dokovací stanici na disky za pár stovek – například. Druhou možností jsou dva interní disky v PC a zrcadlení. Stanice cca 500Kč + dva disky 2x1000Kč = 2500Kč

Workaround 3: Využíjte sílu cloudu, již za pár stovek měšíčně získáte několik stovek GB pro vaše projekty. Nevýhoda je nutnost internetu. Například Mega cloud nabízí 2TB za 240Kč/měsíčně.

Bonus: Finální projekt ukládám na NAS + na cloudové úložiště Mega.co.nz – které je šifrované a cenově dostupné.

I ÚLOŽIŠTĚ POTŘEBUJE ÚDRŽBU (SEM TAM)

Abyste minimalizovali riziko selhání paměťových karet a SSD disků, věnujte jim svou pozornost když zrovna nemáte do čeho píchnout. Je to celkem jednoduché, napříkad pomocí nástrojů jako „Windows kontrola disku“ na Windowsu nebo terminál na Macu získáte informace o zdraví vašich médií. Kromě toho můžete provádět „stress testy“ jako Black Magic Disk Speed Test, které prověří rychlost čtení a zápisu vašeho SSD disku. Pokud bude něco špatně, uvidíte to.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Kontrola-SD-karty-MAC.png.

Takhle nějak vypadá „stress test“ přes Black Magic Disk Speed Test což je program, který již nejspíš máte pokud upravuje videa přes DaVinci Resolve. Tento program postupně zapisuje soubory na disku/kartu a testuje rychlost čtení a zápisu.

ZÁVĚREM – STOJÍ VÁM TO VŠE ZA TO?

Pro někoho je tohle všechno možná zbytečné – cenově i časově. Ale nevěřím Vám, že se Vám libí představa říct klientovi: „Promiňte, přišel jsem o data. Můžeme to nafotit/natočit znova?“. Pokud ano, máte nervy ze železa 😀

Pro mě spíše platí anglické rčení: „Better safe than sorry“.

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru