Logo-500px-white-nobg

Čas v Kutlochu: Oživení tvůrčího ohně

Zimu jsem trávil ve svém kutlochu, ale tentokrát jsem nespal dokud není venku hezky a nesledoval Netflix. Namísto toho jsem se ponořil do kurzů, seminářů a vytváření své vize.

Proč to vlastně dělám? Tato otázka se mi vkrádá do mysli pravidelně, někdy mizí stejně rychle jako čokoláda, kterou si koupíte, ale někdy vyžaduje hlubší odpovědi. Tentokrát se k tomu přidala tvůrčí krize, která mě zasáhla znenadání.

Po několika týdnech jsem se rozhodl vyhledat odpovědi na Googlu a YouTube. Zjistil jsem, že každý tvůrce nebo umělec prochází podobnými výzvami. Tato zjištění mě uklidnila, a jedno konkrétní video mě dokonce motivovalo. Inspiraci jsem našel také v sérii knih, které mi pomohly při sebereflexi.

A kam jsem dospěl? Nedokáži pohltit 10 let praxe během dvou let a nezvládnu růst ve více oborech najednou a jako poslední to, že umění nelze uspěchat.

Zase ta vize

Tvoření, objevování, odměna

Má vize je jednoduchá – tvořit, objevovat a dostávat za to odměnu. Jak zajistit, že práce na této vizi probíhá podle plánu? Je jasné, že první viditelné výsledky budou trvat několik let. Snažím se být k sobě upřímný a nic si nenalhávám, a současné události ve světě mě spíše posílily v tom, proč to vlastně dělám – zachytit okamžiky a uchovat je.

A ano, mám za to, že mé úložiště přežije i možný jaderný útok! 😀

Spojení světa klienta s mým: Jak zhmotnit vizi…

Cílem je upřímně umístit klienta na první místo, porozumět jeho myšlenkám a následně vytvářet díla, která odrážejí jak jeho svět, tak můj vlastní. Možná to zní jako utopie, ale právě tohle je můj sen – zhmotnit vizi.

Pojďte znalosti, pojďte

Kombinace teorie a praxe, není jedno bez druhého a jedno není více než druhé. Běhat s kamerou po lese je sice fajn ale dlouhodobě to nikam nevede. No a to stejné platí i o sledování YouTube před spaním – nevím jak Vy ale já co si nenapíšu nebo neprožiju tak zapomínám 🙂

Snažím se nacpat roky filmové školy do své hlavy a přemýšlím co vše chci znát a aplikovat, jak cítít film z pozice diváka, jak přetvářet inspiraci v můj vlastní projekt a jak se utvrdit v základech – proto dělám krok zpět.

Cítil jsem se jako vrtulník co krouží nad tou vší nádherou, zachycuje vše co může a přitom nemá heliport. …

Fulltime Filmmaker

fulltimefilmmaker logo NEW

Vzdělávací kurz o tvorbě videa a businessu – od základů, přes marketing končící fotografiemi. Parta kluků z Ameriky co se úspěšně živí tvorbou videií a ještě více kurzem samotným.

Několik desítek hodin, hromada zápisků a jednoduchý odkaz: „Fake it to make it“. Aneb v českém podání bych to přeložil jako: „Usmysli si to a dokážeš to“. Tvorba nemá limity, tvorba nemá cenovku, tvorba je osobní a já jsem tou promněnou.

Perfektní kurz, spousta inspirace a ono požadované upevnění základů. Je na čase realizovat projekty co mám ve skicáku.

The Visual Story

The Visual Story: Creating the Visual Structure of Film, TV, and Digital  Media: Block, Bruce: 9781138014152: Amazon.com: Books

Naprosto skvělá kniha pokud chcete aby Vaše práce měla smysl. Pomůže v pochopení emocí diváka, tvorbě požadované nálady a vyprávění samotnému. Při čtení jsem si připadal jako student filmové akademie, né jako naivní děcko ale někdo kdo s respektem nasává moudrost ostatních.

Toto bude moje bible 🙂

MasterClass

MasterClass | LinkedIn

Jaké to je když Vás o herectví učí Natalie Portman nebo Samuel L. Jackson a co teprve usednout na školení k Davidu Lynchovi, Hansi Zimmrovi nebo Jodie Foster? Mám co dělat, vyměnil jsem filmy a seriály za tohle.

Marketing

Byla objevena moje achillova pata, umění prodat se a jeden z mylníků, který je třeba bez lítosti překonat. Koukám na výbavu, koukám do prázdna, nasazuji odhodlaný výraz a vyrážím. Má cesta není daleká, vede do křesla k mému počítači, je třeba si udělat plán a poslechnout si někoho, kdo o tom něco ví.

Praxe

Po překonání tvůrčí krize jsem konečně začal nasávat zpátky vědomosti co mi vypadaly z hlavy. Držím kameru, připevnuji mikrofon, kontroluji baterky a formátuji kartu – jde se ven. Ten pocit když hledím do displeje kamery a mačkám tlačítko „REC“ ano to je ono, to je ten správný pocit.

Mám tolik plánů a tak málo času, je čas oprášit diář – tento rok bude stát opravdu za to.

Jakub Bittner

iN Momento

Na blogu sepisuji svou cestu tvůrce a podnikatele. Tvořím svůj osobní archív tipů a poznatků, který je srozumitelný a přehledný. Zaměřuji se především na video ale neodolám ani fotografii. Jsem také pilotem dronů, kteří jsou mou vášní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru