Již v začátcích tvoření se mi začaly kupit fotky i videa a já začal přemýšlet jak zálohovat foto a video.

Pravděpodobně otevření očí díky profesi co dělám v kombinaci s péčí o pořízené záběry, které ne vždy jdou znova zachytit tak jako napoprvé pokud Vás zradí karta nebo disk. Tyto důvody vedly k vytvoření mého systému zálohování, který mi dost ulehčuje práci a ubírá starosti.

Jedná se o jednoduchý a levný systém zálohování.

Rád bych jej sdílel a případně inspiroval i ostatní tvůrce.

Záloha v akci

Před focením či natáčením mám vždy připraveno několik paměťových karet. Mým hlavním nástrojem je Lumix G90, tudíž jeden slot na kartu, žádná záložní karta přímo ve fotoaparátu.

Preferuji ověřené výrobce jako SanDisk, Lexar případně Samsung a tím pádem nevěřím „levným“ kartám. Nebudu šetřit na něčem co bude nosičem pro kolikrát neopakovatelné záběry.

Během volné chvíle měním SD karty ve fotoaparátu, tak aby byl celodenní záznam rozprostřený mezi co nejvíce karet a ve volné chvíli kopíruji do MacBooku kdy záznam nechávám na SD jako zálohu.

Možné zdokonalení?

foťák se dvěma sloty na SD kartu – mirror 1

na video možnost záznamu na SSD

externí disk s možností kopírovat přímo z SD – například My Passport Wireless SSD

Záloha po akci

Po návratu z akce mám data na SD kartách + pokud situace dovolila na SSD v MacBooku.

Co nejdříve přesouvám data na externí úložiště (NAS), které má dva disky co se mezi sebou kopírují a zajistí Vám to, že máte svá data v bezpečí.

Čím více disků, tím větší RAID a bezpečí žeo 🙂

Po čas projektu pracuji s daty na interním SSD, mám zálohu RAW souborů na NAS a tím pádem kartu prázdnou a připravenou na další akci.

Levnější varianta: Dva externí disky pouze pro Vaše záznamy + ruční kopírování mezi nimi. Dá se sehnat i dokovací stanice za pár stovek – například. Druhou možností jsou dva interní disky v PC a zrcadlení.

Bonus: Finální projekt ukládám na NAS + na cloudové úložiště od Apple – iCloud, které je šifrované a věřím mu. Pro větší projekty používám Mega.co.nz – taktéž šifrované a cenově dostupné.

I zákazník může přijít o projekt, proto nabízím 1 rok uložení zdarma.

Údržba:

SD karty příležitostně kontroluji a to pomocí těchto metod:

WIN – Windows kontrola disku

MAC – Terminal a použiji následující:

Aspoň jednou za rok provedu „stress test“ všech SD karet a disků přes Black Magic Disk Speed Test což je program, který již nejspíš máte pokud upravuje videa přes DaVinci Resolve. Tento program postupně zapisuje soubory na disku/kartu a testuje rychlost čtení a zápisu.

Závěrem

Pro někoho možná zbytečné – cenově i časově. Ale nevěřím Vám, že se Vám libí představa říct klientovi: „Promiňte, přišel jsem o data. Můžeme to nafotit/natočit znova?“. Pokud ano, máte nervy ze železa 😀

Pro mě spíše platí anglické rčení: „Better safe than sorry“

Rád zodpovím jakékoliv dotazy.