iN Momento https://www.inmomento.cz Video & Foto Produkce Mon, 05 Dec 2022 18:51:09 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 https://www.inmomento.cz/wp-content/uploads/2022/11/cropped-iN-Momento-logo-white-32x32.png iN Momento https://www.inmomento.cz 32 32 191329506 Dva roky s Lumixem | Lumix G90 recenze https://www.inmomento.cz/dva-roky-s-lumixem-lumix-g90-recenze/ https://www.inmomento.cz/dva-roky-s-lumixem-lumix-g90-recenze/#respond Fri, 27 May 2022 13:02:58 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=7786 Před dvěma lety jsem si pořídil bezzrcadlovku Lumix G90, střední třídu od Panasonicu v kombinaci s objektivem 12-60mm a zde je příběh jak to začalo a jak to šlape. Taková, Lumix G90 recenze.

Proč právě Lumix

Když jsem vybíral který foťák by byl pro mě ideální jako aspirujícího filmaře a občasného fotografa, byl to právě on kdo vyhrál bitvu mezi Canonem a Sony. Dostal mě svým tělem 😊

Tři kolečka, to bylo to čím mě dostal, protože měnit všechny tři hodnoty expozice jedním otočením to je bomba. A teď opravdu, proč jsem jej vybral? Zvolil jsem si jej pro 4K video (30fps), kvalitní tělo, Micro 4/3 senzor s nabídkou kvalitních a zároveň dostupných objektivů a v kombinaci s kladnými recenzemi jeho předchůdce G80 jsem si byl jistý správným krokem.

Další prvky které přispěly k rozhodnutí a po dvou letech i k mé spokojenosti jsou následující:

Stabilizace obrazu

Otočná a dotyková obrazovka

Utěsnění proti vodě

Vstup na mikrofon a výstup na sluchátka

Hybridní AF/MF

Funkční tlačítka

Přehledné menu

G90 a video

Pří správném nastavení mi G90 nabídne skvělé video přímo z kamery, lehká korekce, špetka color gradingu a je hotovo.

Jako menší bonus, lze využít profil „D-LOG“, který je dostupný již od výroby, jedná se o 8bit záznam a poskytne Vám více prostoru pro color grading. Já osobně používám upravený „natural“ profil, který mi přinese vyvážený obraz přímo z kamery. Detailní popis jako bonus k článku najdete níže.

Auto Focus je docela oříšek, nejlépe mi zatím funguje ostření na jeden bod a nyní testuji detekci tváře. Avšak to nejlepší a co mám zároveň na Panasonicu rád je jejich hybridní manuální ostření. V praxi to vypadá tak, že místo ručního ostření použijete dotekovou obrazovku a řeknete kam chcete zaostřit, pak stačí držet stejnou vzdálenost a je to. Doporučuji co nejmenší oblast ostření, ať nemusí foťák zbytečná hádat.

Ostrost je pro mě nejideálnější od hloubky ostrosti 2.2 – 3.5. Při používání objektivů od Sigmy, které začínají na 1.4 je někdy problém zaostřit celý obličej. Na detaily či „dreamy look“ to ale nevadí, vyhovuje mi bokeh efekt a jak jsou ostré oči, jsem spokojen.

G90 a fotky

Většina tvrdí že Micro 4/3 senzor není na fotky, že je potřeba „pořádného“ senzoru. No na focení svatby bych Lumixe nevzal ale na produktové a portrétní focení je perfektní. Dokonce se mi povedlo pár skvělých fotografií dotáhnout na plátno.

Slušnou galerii mám na svém osobním Instagramu, můžete mrknout 😊

Při focení oceňuji hybridní AF, ovladatelnost kamery a lehkost těla samotného.

Objektivy

Jak jsem zmínil, díky Micro 4/3 senzoru jsou objektivy dostupnější. Sám Lumix vyrábí dost kvalitní skla a také Sigma se přidala. Právě objektivy od Sigmy s pevným ohniskem jsem si nejvíce oblíbil. Jednak díky světelnosti 1.4, kvalitnímu zpracování, rychlosti ostření a dle mého lepší ostrosti než u mého kit objektivu 12-60mm.

V mém listu přání je už také telephoto objektiv, který si drží střízlivou cenovou hladinku a to 30.000Kč, jedná se o Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f/2.8 Power OIS II, který si při změně ohniska drží světelnost 2.8, což je pro můj styl ideální.

Jako další na řadě je výměna objektivu 12-60mm od Lumixu za stejné ohnisko ale od Leicy, která nabízí lepší charakteristiku, vyšší světelnost a konstantní ostření při zoomu. Perfektní na cestování a nabízející univerzální rozsah.

TIP: Můžete použít i Canon objektivy pro FullFrame, stačí přikoupit SpeedBooster a jedete 😊 To se ale oplatí podle mě pro GH5 a vyšší.

S čím se s G90 nadřete?

Jako první to je již zmiňované ostření, kdy na AF musíte dávat opravdu pozor. Doporučuji hybridní ostření, držet stejnou vzdálenost a praxi.

Za druhé to je natáčení v noci. G90 není v této disciplíně moc dobrá a pokud ji nepomůžete objektivem s lepší světelností, případně si scénu dostatečně nenasvítíte, budete muset pumpovat ISO pěkně vysoko. 

Jako další je absence druhého slotu pro SD karty, který v této kategorii nemůžete očekávat, a proto si dokupte zásobu karet a při akci je vyměňujte jak budete moct, abyste předešli možné korupci karty.

Bonus

Mé osobní nastavení pro natáčení, aplikovatelné na podobné modely jako je například G7 a G80 je následující.

Picture Profile:

Photo Style – Natural

Contrast -2 ; Sharpening -5 ; Noise Reduction 0 ; Saturation -2

Frame Rate:

24fps – mluvené slovo, realtime

30fps – pohyb, lehké slow motion (80% speed)

60fps – plánuji slow motion (40% speed)

U natáčení lidí či pohybu si držím dvojnásobek rychlosti závěrky. U záběrů mimo lidi někdy poruším, nikdy však nesmíte být níž, než je Váš frame rate (například u 60fps nesmíte mít 1/30). Proč? Bude se vám sekat obraz 😊

Takže základ je následující:

24FPS = 1/50

30FPS = 1/60

60FPS = /125

 Ostatní nastavení kamery:

Exposure Mode: M

Continuous AF: OFF (pokud nevěříte AF)

Highlight Shadows: Custom = Highlight -1 a Shadows +1

i.Dynamic a iResolution: OFF

Diffraction Compensation: OFF

Luminance Level: 0-255

White Balance: u VIDEA vždy MANUAL ! 

Audio nastavení:

Mic Level Display: ON

Wind Noise Cancellation: OFF – indoor ; Standard – venku ; High – venku a vítr

Interní nebo mikrofon bez nastavení:

Mic Level Adj. -12dB

Mic Level Limiter: ON

Externí mikrofon s nastavením:

Mic Level Adj.: 0dB

Mic Level Limiter: OFF

Pomocné nástroje:

Peaking: ON

Histogram: ON

Zebras: ON

Grid: ON

Central Mark: ON

]]>
https://www.inmomento.cz/dva-roky-s-lumixem-lumix-g90-recenze/feed/ 0 7786
Čas v kutlochu https://www.inmomento.cz/cas-v-kutlochu/ https://www.inmomento.cz/cas-v-kutlochu/#respond Tue, 26 Apr 2022 06:16:21 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=7003 Zimu jsem strávil ve svém kutlochu ale tentokrát jsem nespal a nedoháněl své resty na Netflixu. Právě naopak, investoval jsem do kurzů, seminářů a tvorbě mé vize.

Proč to vlastně dělám?

Otázka, která se v mé hlavě objevuje vcelku pravidelně, někdy zmizí tak rychle jako koupená čokoláda ale někdy si žádá něco víc. Tentokrát se k tomu přidalala tvůrčí krize, která na mě přišla znenadání.

Po pár týdnech mě napadlo zeptat se Googlu a skončil jsem na YouTube, ukázalo se, že každý tvůrce či umělec si tím takřka pravidelně prochází. Tohle zjištění mě uklidnilo a jedno konkrétní video dokonce nakoplo. Za zmínku stojí také série knih, která mi pomohla a to v kombinaci se sebereflexí.

A k čemu jsem dospěl? Nechci tvořit žádné „rychlokvašky“.

Zase ta vize

Má vize je vcelku jednoduchá – tvořit, objevovat a dostávat za to odměnu.

Jak se ujistit, že práce na této vizi probíhá podle plánu? Podle plánu je přeci zjevné, že první viditelné známky budou pozorovatelné až v řádu let.

Naštěstí jsem si nikdy nic nenalhával a současné dění ve světě mě spíše posílilo a utvrdilo v tom proč to vlastně dělám, pro zachycení okamžiků a jejich uchování.

PS: Ano, mám za to, že mé úložiště přežije i možný jaderný útok 😀

Výsledek kterého chci dosáhnout je upřímné umístění klienta na prvním místě, pochopení a následná tvorba vycházející z mé idelogie. Spojení jejich světa s tím mým, jedině tak můžeme vytvořit dílo, které bude odrážet je i mne samotného. Možná to zní jako utopie ale právě tohle je mým snem.

Pojďte znalosti, pojďte

Kombinace teorie a praxe, není jedno bez druhého a jedno není více než druhé. Běhat s kamerou po lese je sice fajn ale dlouhodobě to nikam nevede. No a to stejné platí i o sledování YouTube před spaním – nevím jak Vy ale já co si nenapíšu nebo neprožiju tak zapomínám 🙂

Snažím se nacpat roky filmové školy do své hlavy a přemýšlím co vše chci znát a aplikovat, jak cítít film z pozice diváka, jak přetvářet inspiraci v můj vlastní projekt a jak se utvrdit v základech – proto dělám krok zpět.

Cítil jsem se jako vrtulník co krouží nad tou vší nádherou, zachycuje vše co může a přitom nemá heliport. …

Fulltime Filmmaker

fulltimefilmmaker logo NEW

Vzdělávací kurz o tvorbě videa a businessu – od základů, přes marketing končící fotografiemi. Parta kluků z Ameriky co se úspěšně živí tvorbou videií a ještě více kurzem samotným.

Několik desítek hodin, hromada zápisků a jednoduchý odkaz: „Fake it to make it“. Aneb v českém podání bych to přeložil jako: „Usmysli si to a dokážeš to“. Tvorba nemá limity, tvorba nemá cenovku, tvorba je osobní a já jsem tou promněnou.

Perfektní kurz, spousta inspirace a ono požadované upevnění základů. Je na čase realizovat projekty co mám ve skicáku.

The Visual Story

The Visual Story: Creating the Visual Structure of Film, TV, and Digital  Media: Block, Bruce: 9781138014152: Amazon.com: Books

Naprosto skvělá kniha pokud chcete aby Vaše práce měla smysl. Pomůže v pochopení emocí diváka, tvorbě požadované nálady a vyprávění samotnému. Při čtení jsem si připadal jako student filmové akademie, né jako naivní děcko ale někdo kdo s respektem nasává moudrost ostatních.

Toto bude moje bible 🙂

MasterClass

MasterClass | LinkedIn

Jaké to je když Vás o herectví učí Natalie Portman nebo Samuel L. Jackson a co teprve usednout na školení k Davidu Lynchovi, Hansi Zimmrovi nebo Jodie Foster? Mám co dělat, vyměnil jsem filmy a seriály za tohle.

Marketing

Byla objevena moje achillova pata, umění prodat se a jeden z mylníků, který je třeba bez lítosti překonat. Koukám na výbavu, koukám do prázdna, nasazuji odhodlaný výraz a vyrážím. Má cesta není daleká, vede do křesla k mému počítači, je třeba si udělat plán a poslechnout si někoho, kdo o tom něco ví. Jdeme bořit své „bloky“.

Praxe

Po překonání tvůrčí krize jsem konečně začal nasávat zpátky vědomosti co mi vypadali z hlavy. Držím kameru, připevnuji mikrofon, kontroluji baterky a formátuji kartu – jde se ven. Ten pocit když hledím do displeje kamery a mačkám tlačítko „REC“ ano to je ono, to je ten správný pocit.

Mám tolik plánů a tak málo času, je čas oprášit diář – tento rok bude stát opravdu za to.

]]>
https://www.inmomento.cz/cas-v-kutlochu/feed/ 0 7003
Obchod – iN Momento https://www.inmomento.cz/e-shop-in-legacy/ https://www.inmomento.cz/e-shop-in-legacy/#respond Sat, 15 Jan 2022 18:34:32 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=4992 Tak a je to tady, mám svůj vlastní obchod.

Můj skromný sen, který jsem měl již několik let se nakonec uskutečnil. Sranda je, že zrovna potom co jsem odstranil tu finanční část, respektive touhu po zisku.

Možná je to naivní ale účelem e-shopu je možnost nabídnout přidanou hodnotu a každý nákup je pro mě obrovská podpora zahrnující šíření jména „iN Momento“ jako bonus.

Zakoupení obrazu mě motivuje k další tvorbě a zároveň mi pomáháte dostat se do povědomí více lidem.

Produkty

S fotkami si při úpravě nesmírně hraji, přetvářím je k obrazu svému a tak nějak vždy skončím u smyšleného „obrazu“. Chci ať má fotka aspoň kapku emoce, umělecký nádech a svůj příběh.

Proto jsem se rozhodl vybraným fotografiím vdechnout život na plátně či v rámovaném obraze.

Ten pocit, že se někomu má fotografie líbí natolik, že si ji zakoupí je pro mě motivující a naplňující zároveň. Nebudu lhát, při Titaniku mi neukápla ani slza ale vidět u někoho viset můj obraz, to mi kapka možná ukápne..

Jako takový menší bonus přemýšlím o vytvoření triček a různých předmětů, který jsem nazval pracovním názvem „hlášky z natáčení“. Tak uvidíme co z toho vyjde 😀

Poslední součástí je kategorie „Digital“ zahrnující Lightroom presety, LUTky používané při tvorbě videí a v budoucnu i stock footage – foto i video. Zbytečné aby mi to leželo na úložišti.

To se není dokonalé pro mě je dokonalé pro jiného

První digitální produkt je už k mání a to set mých nejpoužívanějších presetů, nazván „Boost Your Moments“ k zakoupení zde.

Obrazy – tisk a test

Nedovolil bych si někomu nabídnout neotestovaného dodavatele nebo fotografii, kterou jsem neviděl vytištěnou, proto jsem obrazy nechal projít plnohodnotným testem, který byl následující:

Tisk fotografie na formátu A3 v Ostravské tiskárně – kontrola barev a expozice.

Test dodavatele – dodací lhůta, kvalita tisku a zabalení.

Zatím vše na výbornou – tiskárna mi dovolí upravit a vylepšit fotografie a dodavatel předčil mé očekávání, kdy obrazy dorazily během Vánočního shonu z Holandska během 3 dnů.

Dodavatel

Jako dodavatele jsem zvolit Gelato.com – on demand službu s tiskárnami po celém světě, která tvoří výrobky na zakázku.

V principu vše funguje následovně:

Vy jako zákazník objednáte a zaplatíte – Gelato to pro mě vytiskne, zabalí a pošle – Vy přeberete.

Jediná nevýhoda je, že jelikož je zboží vyráběné na zakázku, jsou tu jistá omezení co se týče reklamace či nevyzvednutí zásilky. Vše jsem sepsal zde.

To však neznamená, že Vás nechám ve štychu, vždy se budu snažit případné problémy řešit okamžitě. Vy mi pomůžete tím, že akceptujete skutečnost takovou jaká je 🙂

]]>
https://www.inmomento.cz/e-shop-in-legacy/feed/ 0 4992
Jak zálohovat – foto i video https://www.inmomento.cz/jak-zalohovat-foto-i-video/ https://www.inmomento.cz/jak-zalohovat-foto-i-video/#respond Wed, 15 Dec 2021 17:34:15 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=4515 Již v začátcích tvoření se mi začaly kupit fotky i videa a já začal přemýšlet jak zálohovat foto a video.

Pravděpodobně otevření očí díky profesi co dělám v kombinaci s péčí o pořízené záběry, které ne vždy jdou znova zachytit tak jako napoprvé pokud Vás zradí karta nebo disk. Tyto důvody vedly k vytvoření mého systému zálohování, který mi dost ulehčuje práci a ubírá starosti.

Jedná se o jednoduchý a levný systém zálohování.

Rád bych jej sdílel a případně inspiroval i ostatní tvůrce.

Záloha v akci

Před focením či natáčením mám vždy připraveno několik paměťových karet. Mým hlavním nástrojem je Lumix G90, tudíž jeden slot na kartu, žádná záložní karta přímo ve fotoaparátu.

Preferuji ověřené výrobce jako SanDisk, Lexar případně Samsung a tím pádem nevěřím „levným“ kartám. Nebudu šetřit na něčem co bude nosičem pro kolikrát neopakovatelné záběry.

Během volné chvíle měním SD karty ve fotoaparátu, tak aby byl celodenní záznam rozprostřený mezi co nejvíce karet a ve volné chvíli kopíruji do MacBooku kdy záznam nechávám na SD jako zálohu.

Možné zdokonalení?

foťák se dvěma sloty na SD kartu – mirror 1

na video možnost záznamu na SSD

externí disk s možností kopírovat přímo z SD – například My Passport Wireless SSD

Záloha po akci

Po návratu z akce mám data na SD kartách + pokud situace dovolila na SSD v MacBooku.

Co nejdříve přesouvám data na externí úložiště (NAS), které má dva disky co se mezi sebou kopírují a zajistí Vám to, že máte svá data v bezpečí.

Čím více disků, tím větší RAID a bezpečí žeo 🙂

Po čas projektu pracuji s daty na interním SSD, mám zálohu RAW souborů na NAS a tím pádem kartu prázdnou a připravenou na další akci.

Levnější varianta: Dva externí disky pouze pro Vaše záznamy + ruční kopírování mezi nimi. Dá se sehnat i dokovací stanice za pár stovek – například. Druhou možností jsou dva interní disky v PC a zrcadlení.

Bonus: Finální projekt ukládám na NAS + na cloudové úložiště od Apple – iCloud, které je šifrované a věřím mu. Pro větší projekty používám Mega.co.nz – taktéž šifrované a cenově dostupné.

I zákazník může přijít o projekt, proto nabízím 1 rok uložení zdarma.

Údržba:

SD karty příležitostně kontroluji a to pomocí těchto metod:

WIN – Windows kontrola disku

MAC – Terminal a použiji následující:

Aspoň jednou za rok provedu „stress test“ všech SD karet a disků přes Black Magic Disk Speed Test což je program, který již nejspíš máte pokud upravuje videa přes DaVinci Resolve. Tento program postupně zapisuje soubory na disku/kartu a testuje rychlost čtení a zápisu.

Závěrem

Pro někoho možná zbytečné – cenově i časově. Ale nevěřím Vám, že se Vám libí představa říct klientovi: „Promiňte, přišel jsem o data. Můžeme to nafotit/natočit znova?“. Pokud ano, máte nervy ze železa 😀

Pro mě spíše platí anglické rčení: „Better safe than sorry“

Rád zodpovím jakékoliv dotazy.

]]>
https://www.inmomento.cz/jak-zalohovat-foto-i-video/feed/ 0 4515
Plány do budoucna https://www.inmomento.cz/plany-do-budoucna/ https://www.inmomento.cz/plany-do-budoucna/#respond Sun, 14 Nov 2021 18:24:58 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=3411 Shrnutí

Rok utekl, bude to pár měsíců od založení živnosti, dvě svatby a reklama zamnou a já mám stále plno nápadů. Nevím čím začít a proto tvořím menší přehled. Ano, spíše pro mě ale třeba to tu někdo čte a bude ho to zajímat 😀

Video tvorba

To co mě baví čím dál tím více je video a volnost tvorby při vytváření výsledného videa. Vytváření svatebního videa je kapitola sama o sobě a nesmírně mě naplňuje ale o tom již dva články byly.

V současné době se mi utváří vize na novu reklamu pro www.elimoment.cz a pohrávám si s myšlenkou tvorby pro místní podniky zdarma. Obojí splňuje hlavní důvod proč to celé dělám – tvorba a odkaz.

Jako další můj oblíbený dron a tvorba „relaxačních“ videí s přírodní tematikou. Nic co by každý chtěl ale pro mě motivace vyjít nějaký ten kopec 🙂

Jako poslední je psaní dvou scénářů pro krátké filmy.. Jeden z filmů bude horrorový a druhý, který nejde zatím zařadit. Jsem ale tak rád za to, že bydlím v Ostravě, která se dá použít jako „Anglie“ či „Rusko“. Už teď se těším jak budu shánět štáb.

Foto tvorba

Fotky mě baví čím dál tím více, možná hlavně díky zpětné vazbě na Instagramu.

Baví mě typické krajinky a jejich následná úprava v Lighroomu, která mi umožní vdechnout fotce to správné „kouzlo“.

Co mě ale překvapilo, bylo mé náhlé zalíbení v portrétech, které plánuji prohloubit a trochu fušovat do umění i tímto směrem.

E-shop

ed9573b4-265d-4bd7-89c4-98f64bc3417a

Již nějaký čas si hraji s myšlenkou vlastního e-shopu, ne přímo pro tu finanční část ale možnost šíření svého odkazu, svého umění a vytváření přidané hodnoty.

Ten bude brzy spuštěn a já mohu zabřednout do optimalizace a marketingu, něčeho pro mě úplně nového.

V zahraničí oblíbený model „print on demand“ avšak v našich končinách zatím moc nepoužívaný. Mně se však podařilo najít dodavatele, co vytváří síť různých distributorů po celém světě, pro efektivnější doručení a Česká Republika je již na seznamu!

Rád bych nabídl své obrazy, vytvořil Lightroom presety, dal dohromady LUTky a třeba i někoho potěšil merchandise, jako vzpomínku na společně strávené chvíle.

Technika

Již jsem musel koupil regál na mou techniku ale „wish-list“ se mi vůbec nezmenšil.. Jako první čeká velké světlo, náhledový monitor (to ostření je teď fakt oříšek), menší kapesní rekordér od ZOOMu co právě vyšel, nový objektiv, klec na „handheld“ záběry a nevím zda se povede ale chce to nový dron 😀

Vše pro preciznější práci a tím lepší výsledek. Né vždy lepší technika znamená lepší výsledek ale technika je ten nástroj pro výsledek.

Závěrem

Já se opravdu těším kam se za další rok dostanu. Kam bude má tvorba směrovat a co vše přinese. Kolika lidem budu moci udělat radost a zvěčnit jejich momenty..

]]>
https://www.inmomento.cz/plany-do-budoucna/feed/ 0 3411
Má druhá svatba – ten správný směr https://www.inmomento.cz/ma-druha-svatba-ten-spravny-smer/ https://www.inmomento.cz/ma-druha-svatba-ten-spravny-smer/#comments Tue, 12 Oct 2021 06:32:50 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=3016 Pomalu kupředu

Uběhl skoro rok od natáčení mé první svatby a druhá svatba, shodou okolností na stejném místě se ke mně dostala docela náhodou. Snoubenci mě oslovili na základě mého prvního videa.

Přípravy

Během roku jsem se připravoval na natáčení obecně – trénoval, vzdělával se a investoval do vybavení. Při tvorbě prvního videa jsem si zaznamenal všechny chyby co jsem udělal a rozdělil na ty co mohu ovlivnit a co ne.

Již při první schůzce jsem věděl, že ta svatba bude skvělá a natáčení bude zábava. Snoubenci byli mladí, sympatičtí a připraveni – během schůzky jsme postavili harmonogram a zodpověděli mi všechny otázky.

Velmi jsem si vážil projevené důvěry a byl jsem rozhodnut je nezklamat.

Bonus k přípravě

Jako bonus a podporu jsem měl k dispozici kamarádku Kláru, která je svatební koordinátorka působící pod názvem: „Events by Clare“ (FB stránka). Ta mi pomohla se záložními záběry a druhým úhlem pohledu pomocí druhé kamery během příjezdu a obřadu. Moc ji za to děkuji!

Samotné natáčení

Styl mi zůstal, smysl se vyvinul.

Věděl jsem co chci vytvořit a tušil jak toho dosáhnout. Výhodou bylo, že jsem znal místo, nemusel jsem vymýšlet úhly a „trasu“ obřadu. Přípravy jsem mohl sice lépe časově rozvrhnout ale vše se stihlo 🙂

Příjezd byl díky absenci signálu horší. Naštěstí jsem měl dron připravený a byl jsem schopen během pár sekund odstartovat a stihl příjezd nevěsty.

Poté vše probíhalo dle plánu a díky skvělé atmosféře jsem si celý den užil.

PS: Ty vysílačky musím opravdu sehnat!

Jak na další svatbu?

Jako první jsem si potvrdil několik věcí. To, že příprava se opravdu vyplatí tak jako trénink a osobní přístup, na kterém si velmi zakládám. Díky tomu se mi během svatby povedlo získat natáčení třetí svatby.

Tvorbu si užívám a cítím poctu, být ten kdo zaznamenává tento velký den.

Technika

Můj oblíbený gimbal mě toho dne pěkně potrápil, během čekání na první tanec se mi protočil a já si toho nevšiml. Musel jsem improvizovat. Nic příjemného ale záběry prvního tance mám.

Klopový mikrofon naprosto skvělý – mám novomanželské „ANO“ a jako bonus, zřetelný hlas oddávajícího i gratulantů.

Vybaven ND filtry, bateriemi a kartami za pasem, náhradním foťákem a skvělým objektivem jsem neřešil nic než tvorbu a zachycení těch správných okamžiků.

Post produkce

Několik desítek hodin strávených s post produkcí. Roubenka, místo kde se svatba odehrávala má svá „temná“ místa a přechody světla dokázali potrápit ale pak mi došlo: „Kubo, přírodu nepředěláš“ 😀

Záběry se mi povedli a během celého dne jsem si v hlavě „odškrtával“ klíčové okamžiky tak aby v dějové lince nic nechybělo.

Dodání

Po revizi jsem dodal novomanželům slíbený film, ke shlédnutí zde:

Bonus

Jako první bonus jsem vytvořil krátké nekomerční video, pouze pro potřeby novomanželů.

A jako druhý bonus jsem připravil něco speciálního a to filmový plakát 🙂

]]>
https://www.inmomento.cz/ma-druha-svatba-ten-spravny-smer/feed/ 2 3016
První noční focení https://www.inmomento.cz/prvni-nocni-foceni/ https://www.inmomento.cz/prvni-nocni-foceni/#respond Wed, 08 Sep 2021 13:50:40 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=2958 Úvod

Fotky noční oblohy mě vždy fascinovaly a byly pro mě zároveň takovým „strašákem“. Viděl jsem za tím spoustu příprav, výpočtů a složitou matematiku 😀

Perseidy roku 2021 mě však přinutily to alespoň zkusit.

Přípravy

Na internetu bylo množství návodů, které jsem přefiltroval do pár stránek vlastních poznámek. V kostce – stativ, menší úprava nastavení, doporučené hodnoty pro objektiv a sensor plus ostření.

Vidíte tu perseidu že ano? 😀 Fotka, kdy jsem nevěděl co a jak..

Budík a ven

Ve čtvrtek jsem si nastavil budík na dvě hodiny ráno a vyrazil směr les. To byl můj původní plán – pole a foto směr les. To, že mě vystrašilo nějaké divoké zvíře zmíním jen pro pobavení 😀 Nakonec jsem skončil na zahradě a mým modelem byla líska.

Trvalo mi zhruba hodinu přijít jak vlastně na to. Byl jsem zmrzlý ale po první povedené fotce mě zahřálo nadšení a já pokračoval zhruba do půl páté.

Co u mě fungovalo

Znát svůj foťák – v noci opravdu musíš vědět co dělá který „čudlík“

Stativ a opožděná spoušť

Zapnutí „Live View“ nebo mód videa pro kompozici

Zaostřit na nejjasnější hvězdu a držet

Místo bez světelného smogu

Vypnout stabilizace a „Low Noise“ redukci.

Externí odkazy

Pro nastavení od kterého se lze odpíchnout jsem použil Milky Way Calculator.

Zajímavý článek v angličtině zde.

]]>
https://www.inmomento.cz/prvni-nocni-foceni/feed/ 0 2958
Kamera a akce! Aneb první reklama https://www.inmomento.cz/kamera-a-akce-aneb-prvni-reklama/ https://www.inmomento.cz/kamera-a-akce-aneb-prvni-reklama/#respond Sat, 24 Jul 2021 16:10:50 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=2860 Pátek 16. července 2021 dopoledne. Spolu se svou asistentkou Eliškou vyrážíme směr Slezská Harta a to do Glampu U Rozmařilého Námořníka. Začíná první natáčení reklamy!

Den 1 | Video tour stanů

Po vřelém přivítání majitelů jdeme do akce. Jako první jsou na řady stany a video tour. Chceme využít toho, že jsou stany prázdné a připravené. Pomocí Roninu se povedou krásné náhledové záběry. Posílám ještě asistentku k dotočení detailů a jejího úhlu pohledu.

Hosti dorazili během pár minut co jsme dotočili první stan. Ve stejném pokračují i dva další stany, vychází to krásně. V odpoledních hodinách máme dotočeno a odjíždíme.

Den 2 | Ranní scény

Budík na 3:30, snídaně ve stoje a velká dávka coffeinu, jdeme na to!

Během cesty zjišťujeme, že slunce nějak rychle vychází. Naštěstí je glamp v zátoce a při našem příjezdu je slunce krásně schované za stromy a první scéna takzvaný „otevírací záběr“ dronem začíná.

Hosti vypadají, že spí tvrdě a průlet dronu se nejspíš zapíše jen do jejich snů.

Pokračujeme se sběrem „B roll“ záběrů a užíváme si krásné ráno.

Surový záběr z dronu DJI Mavic Pro.

Den 2 | Interview

Nápad, který byl ve scénáři od počátku – přílet dronu od přehrady směr střed glampu a poté střih + přechod na kameru směr k majitelům, kteří Vás uvítají.

Po této scéně následuje pár slov ke glampu. Vše sepsáno a po několika minutovém hledání místa bez ozvěny a s trochu lepší akustikou se nám nakonec daří najít pohodlné místo – v rohu společného stanu na gaučích 🙂

Jako hlavní záznam slouží kapesní rekordér a v záloze běží Rode VideoMic Pro na gimbalu.

Den 2 | Plachetnice

Mimo půjčení menších plavidel glamp nabízí jízdu na plachetnici s kapitánem. Jaká to příležitost k natočení vyplouvající plachetnici ze zátoky. Záběry jsem si užil, natočit loď mě vždy lákalo a dnes byla jedinečná možnost.

Jako bonus přišlo od majitelů, že se můžeme nechat svést a dostat lekci plachtění. Naprosto perfektní zážitek.

Surový video záběr bez úprav z dronu DJI Mavic Pro.

Den 2 | Kompars

Do videa jsem potřeboval pár záběrů hostů, říkal jsem si, že to bude trochu oříšek a měl jsem pravdu. Naštěstí se nám za pomocí majitelů povedlo domluvit mladý pár, který trochu stydlivě souhlasil. Nakonec jim to nesmírně slušelo a před kamerou se chovali velmi uvolněně.

Druhá část nutného komparsu byla potřebná pro večerní scénu u ohně. Nebudu lhát, lidé byli již v dobré náladě a po otázce majitelky „kdo by si chtěl zahrát“ se vytvořila fronta 🙂

Den 2 | Závěr

Blíží se 22. hodina, nad glampem to vypadá na velkou bouři a já točím poslední scény. Během prvních kapek máme dotočeno, balíme a razíme směr postel 🙂

Teď hurá do střižny a vdechnout život záběrům.

Záběr přímo z kamery Lumix G7 a Panasonic objektivu.

Zhodnocení | Technika

Technika obstála na výbornou. Celý den s Roninem mě jen utvrdil v tom že potřebuji popruh (druhé den mé rameno trpělo 😀 A moc k tomu nepřidala hodinka veslovaní, pravda..)

První ostrá akce Lumixu G7 na video stativu také na výbornou, jak z mé strany tak i asistentky/operátora druhé kamery.

Jedno ze zlepšení by byl klopový mikrofon, který je na mém „seznamů přání“ nebo BoomPole, která je v těsném závěsu.

Zhodnocení | Pocity

Na natáčení jsem se nesmírně těšil a to díky možnosti realizovat reklamu a taky díky tomu, že majitelé jsou úžasní lidé a glamp je naprosto kouzelné místo. Už teď se těším na další návštěvu 🙂 Pokud by měl někdo zájem, stránky glampu jsou www.guron.cz

]]>
https://www.inmomento.cz/kamera-a-akce-aneb-prvni-reklama/feed/ 0 2860
První reklama a focení https://www.inmomento.cz/prvni-reklama-a-foceni/ https://www.inmomento.cz/prvni-reklama-a-foceni/#respond Wed, 07 Jul 2021 19:02:00 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=2663 Jak jsem se k tomu dostal?

Nově vzniklý glamp u Slezské Harty s chytlavým názvem Glamp U Rozmařilého Námořníka, který vznikl jako startup potřeboval fotografie stanů včetně interiérů.

Shodou okolností to bylo v době kdy jsem se ptal svého kamaráda a bývalého kolegy zda neví o něčem nebo o někom kdo by potřeboval mé služby. Díky tomu, že jsou jedna rodina s majiteli glampu tak věděl a začátkem roku 2021 začala komunikace s majiteli www.guron.cz

Druh zakázky

Jak jsem již zmínil, majitelé hledali někoho kdo jim kompletně nafotí stany. Já nabídl fotografie a vytvoření scénáře pro reklamu spolu s natočením. Souhlasili.

Má vize reklamy je představení glampu včetně video tour všech stanů a pár slov od majitelů.

Příprava a provedení

Příprava na focení byla celkem snadná. Na internetu je k nalezení spousta inspirace já se však rozhodl věřit svému citu a oku. Věděl jsem jak chci stany nafotit a to ze všech úhlů – zajímavých i nezajímavých. Můj cíl byla fotografie při které si návštěvních řekne: „Ach, to chci navštívit“.

Příprava na video byla však odlišná. Chtěl jsem vypracovat scénář, který majitelům nastíní mou myšlenku a zároveň navede asistentku. Po dvou hodinách se sluchátky na uších vznikla první verze scénáře, která byla schválena majiteli v druhé revizi.

Příprava techniky

Ve stejné době kdy jsem se začínal připravovat na natáčení reklamy probíhali již mé přípravy na druhou svatbu (kterou chci sepsat v roční retrospektivě) tudíž nákup potřebné techniky byl již v chodu – mikrofon, stativ, doplňky ke gimbalu, ND filter a jiné.

Díky bratrovi jsem mohl pořídit druhý fotoaparát Lumix G7 a objektiv Sigma 16mm (ekvivalent 32mm) po kterém jsem již delší čas toužil – jeho bohen efekt je úžasný a ta světelnost 1.4!

O zvuk se postará mikrofon Rode VideoMic Pro, umístěný na gimbalu. Světlo poskytne sama příroda, jelikož se natáčení odehrává na hrázi přehrady a ve zlatou hodinu.

První kamera na gimbalu, druhá na stativu pro B roll a back stage a to vše doplní záběry z dronu.

]]>
https://www.inmomento.cz/prvni-reklama-a-foceni/feed/ 0 2663
Nový produkt | Video prezentace | Idea https://www.inmomento.cz/novy-produkt-video-prezentace-idea/ https://www.inmomento.cz/novy-produkt-video-prezentace-idea/#respond Wed, 16 Jun 2021 11:16:00 +0000 https://www.inmomento.cz/?p=2668 Vystavené portfolio je jedna věc, marketing věc druhá ale co osobní přistup a nějaká ta přidaná hodnota.

Vznik nápadu

Celá věc mě napadla během prozkoumávání Instagramu a trhu zaměřeného na video a fotografie. Viděl jsem krásná portfolia chtěných modelek tak i fotografů a jiných tvůrců.

Vše mi ale připadalo dosti podobné a zasazené do osnov – krásná a šikovná modelka = nedostupnost. To samo krásné fotky a videa od šikovného tvůrce = nedostupnost. Nedostupnost jak časová, finanční tak možná i osobnostní.

Má filozofie

Je spousta lidí co pózuje či tvoří čistě pro peníze ale co ta větší část – umělci, začínající tvůrci a lidé, kteří by byli skvělý jako modelové/modelky. Když k tomu přidám trendy sociálních sítí a hon za počty obdivovatelů a „lajků“ hromadí se spousta odpadu a nechtěných kopií.

Tou nejsilnější zbraní v dnešní době je podle mě umět se odlišit a přidat něco navíc.

Má vize je aby se lidí na spolupráci těšili a mnohem více na ní potom vzpomínali.

Tak jako má tvorba i tento produkt chce být tak trochu „jiný“.

Produkt

Proto bych rád nabídl video prezentaci, krátký klip (klasický + vertikální) který Vám pomůže vyniknout a případně nakopnout tvorbu či portfolio. Produkt je vhodný spíše pro ty kteří začínají.

Modelové a modelky – ukažte se jinak než na fotkách, ukažte osobnost a charakter. Zlomte předsudky a předveďte se ve své plné kráse.

Umělci – ukažte se jinak než za objektivem, ukažte jak bude spolupráce s Vámi přínosná a zábavná. Pokud nepracujete s lidmi – inspirujte ostatní tvůrce.

Bonus

Jako bonus bych chtěl nabídnout fotky přímo z natáčení. Použitelné jak pro Vás tak do výsledného videa. Byla by škoda toho času nevyužít a nemít aspoň jednu, dvě fotky.

Ukázkové video

Svůj nápad jsem měl již díky Alessie šanci vyzkoušet. První část videa je již na YouTube.

Co myslíte, povedlo se? Šli by jste s Aless na focení? Chtěli by jste její fotky? 🙂

]]>
https://www.inmomento.cz/novy-produkt-video-prezentace-idea/feed/ 0 2668